NYHETER
Seminarium: Miljönotan för en förgiftad värld – 14 mars.
Årsmöte 2017
Tema: Toxicity testing in the 21th Century. Hölls i Nobel Forum den 7 april.
ERT
Ansök om att bli en ”European Registered Toxicologist”.
Jobbannonser
Professor at Karolinska Institutet. Toxicologist at KemI. Toxikolog/farmakolog på Läkemedelsverket, Uppsala.
Sponsor
Bli en SFT-sponsor!
Idéer från medlemmarna
Har du förslag på förbättringar är du alltid välkommen att kontakta oss i styrelsen!

Styrelsen

SFTs Styrelse 2016 – 2017
SFT Executive Committee (EC) 2016 – 2017

Presentation av SFT:s styrelse 2016-2017
Visa medlemmar

Ordförande: Charlotte Nilsson
Swetox
Forskargatan 20
151 36 Södertälje
Tel: 08-524 885 09
Mail: charlotte.nilsson@swetox.se

Vice ordförande: Karin Svens
Toxicology Knowledge Team Sweden AB
B401
Kvarnbergagatan 6-8
151 85 Södertälje
Tel:
Mail: karin.svens@tktsweden.com

Sekreterare: Hanna Karlsson
Institutet för Miljömedicin (IMM)
Karolinska Institutet
Box 210
171 77 Stockholm
Tel: 08-524 875 76
Mail: Hanna.L.Karlsson@ki.se

Skattmästare: Petra Thulin
Drug Safety and Metabolism (Discovery Safety)
AstraZeneca
Pepparedsleden 1,
SE-431 83 Mölndal
Tel 031-7762028
petra.thulin@astrazeneca.com

Ledamöter:
Jan Olsson
AstraZeneca AB
Dahlénsgatan 5
53491 Vara
Mail: janne@olsson.ms

Mia Johansson
Kemikalieinspektionen
Box 2
Esplanaden 3 A
172 13 Sundbyberg

Maria Kippler
Institutet för miljömedicin
Karolinska Institutet
Box 210
171 77 Stockholm

Steffen Keiter

Antero Silva


Övriga funktioner (Other functions)

Revisorer (Accountants):

Visa medlemmar

Marika Berglund
Institutet för Miljömedicin (IMM),
Karolinska Institutet,
Box 210,
171 77 Stockholm
Mail: marika.berglund@ki.se

Henrik Viberg,
Uppsala Universitet,
Uppsala

Revisorsuppl. (Deputy accountant):
Niklas Johansson,
Naturvårdsverket,
Avdelningen för miljöanalys
Valhallavägen 195,
106 48 Stockholm.
Tel:010-698 14 38,
Mobil: 070-374 27 47,
Mail: Niklas.Johansson@naturvardsverket.se
Webbplats: www.naturvardsverket.se


Valberedning (Nominating Committee):

Visa medlemmar


Sammankallande (Chair): 

Jennie Andersson
Trossa
Stockholm
Mail: jennie.andersson@trossa.se

Ledamöter (Members):

Annika Hanberg,
Institutet för Miljömedicin (IMM),
Karolinska Institutet,
Box 210,
171 77 Stockholm
Tel: 08-524 87 526
Mail: annika.hanberg@ki.se

Cecilia Berg
Uppsala universitet
Uppsala
Mail: cecilia.berg@ebc.uu.se

Kerstin Kenne
Toxicology Knowledge Team Sweden AB
Södertälje
Tel: 070-550 82 43
Mail: kerstin.kenne@tktsweden.se